news        mail   location

 
 

Fără doar și poate, Cioran a citit imens. Sigur, doar asta a făcut. Din preaplinul cititului, prin sita rațiunii sale, s-au cernut neguri și luminițe. El își punea întrebarea: de ce sfinții scriu așa frumos?

 

Să fie doar inspirația divină? Singur își răspundea la întrebări: ”Fapt este că ei au un stil de câte ori descriu pe Dumnezeu. E ușor să scrii din șoptite, cu urechea în gura Lui. Operele lor au o simplitate supraomenească.”

În furtunile din sufletul lui Cioran se mai aprindeau din când în când și luminițe!

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar