news        mail   location

 
 

Spuneau filosofii mai vechi de zile,  că omul ar fi măsura tuturor lucrurilor. Fiecare dintre noi, dacă zăbovim asupră-ne, fără cruţare, vom vedea ce măsură avem în gândire, simţire, lucrare, credinţă, speranţă şi iubire.

 

Unul dintre Brătienii argeşeni, vorbea spre Iorga, în Parlamentul României, despre măsura lucrurilor, a vorbelor şi atitudinii. Se pare că Cioran a prins sensul: „Când n-ai măsură în nimic, te măsori cu Dumnezeu, orice exces ni-L apropie… Tot ce n-are margine – iubirea, furia, nebunia, ura – este de esenţă religioasă!”

Ne recunoaştem?

Calinic Arhiepiscopul, Adevăratul Cioran, Editura Eikon, 2015.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar