Când oferi ceva celui aflat în nevoie, bucuria feței tale să fie mai mare decât darul tău și cu cuvântul fă-l să uite necazul. Iar dacă faci acest lucru, bucuria este și mai mare în mintea lui decât darul tău și decât nevoia trupului. Sfântul Isaac Sirul zice:,,Iar când dai ceva celui lipsit, darul tău să fie însoțit de veselia fetei tale și prin cuvinte bune să mângâi întristarea lui.

Părintele protosinghel Casian Crețu, starețul Mănăstirii Glavacioc, este prezent în mijlocul celor necăjiți, oferindu-le hrană caldă, încurajând și sprijinind creștinii, pentru a trece cu bine prin greutățile și suferințele existenței zilnice.