Valoarea milosteniei nu depinde de cât dăm, ci de gândul cu care dăm. De aceea, nu trebuie să ne uităm la văduvă, care a dat numai doi bani, ci la faptul că deși nu i-a mai rămas nici un ban, nu i-a părut rău pentru jertfa ei. În felul acesta, ea şi-a dat toată averea", spunea Sfântul Ioan Gura de Aur.

Părintele slujitor Lipan Florentin de la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel, dimpreună cu un grup de voluntari, a adus bucurie în sufletele tinerilor de la Așezământul de fete din cadrul Mănăstirii Mărcuș – Brașov, și Așezământul de la Valea Plopului, cărora le-a oferit alimente, dulciuri și îmbrăcăminte.