news        mail   location

 
 

Să-l îmbrăcăm pe cel gol, să-l primim pe cel străin, să-l vizităm pe cel din temniță, să-l hrănim pe cel flămând, să-i dăm să bea celui însetat, ca să avem îndrăzneală și să primim iertarea păcatelor, dar și să ne facem părtași acelor bunuri care depășesc cuvântul și mintea omenească. 

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului – Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a desfășurat o acțiune socială în parohia Găvana IV din protoieria Pitești, în care preoții slujitori Pleșa Victor Marius, Daniel Lăudat și Iordache Ion, au dăruit 53 de ghiozdane, elevilor de la Școala Gimnazială „Adrian Păunescu” din municipiul Pitești.  

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar