news        mail   location

 
 

Milostenia sau îndurarea creştină izvorăşte din iubirea de Dumnezeu  şi de aproapele  şi se arată prin ajutorarea materială şi morală a semenilor noştri aflaţi în nevoie. Mântuitorul, Care este modelul desăvârşit al milosteniei (Matei 11, 32; Marcu 8, 2), ne-a arătat că la judecata de apoi, faptele îndurării trupeşti  şi sufleteşti sunt acelea care ne vor deschide porţile fericirii veşnice (Matei 25, 34-40). 

Părintele slujitor Preda Ion Alen, de la parohia Stănești, protoieria Curtea de Argeș, a fost alături de copiii din familiile defavorizate, cărora le-a oferit alimente, dulciuri, ghiozdane și rechizite.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar