Educația creștină, ce își propune să formeze caractere, urmărește aplicarea în practică a principiilor ei. În acest fel, omul nu se mai oprește la simpla învățare a elementelor de doctrină, trecând la lucrare, la punerea lor în practică.

Aceasta este educația creștină integrală, ce trece dincolo de cea intelectuală și de cea religioasă, devenind educație morală.

Părintele slujitor Bologea Cosmin Vasile, de la parohia Turculești, protoieria Topoloveni, a dăruit 130 de ghiozdane elevilor de la școlile Tudor Vladimirescu și Marin Preda din Pitești.