Pelerinajul este răspunsul la problemele cele mai profunde ale ființei omenești. Pelerinajul este un răspuns spiritual la o problemă spirituală. Oamenii nu găsesc răspuns la frământările sufletești decât în interiorul Bisericii, iar pelerinajul este una dintre fețele ecclesiei, adică este locul în care te poți întâlni cu sfinții.

În luna august a acestui an, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a organizat un pelerinaj în Bucovina care a cuprins între obiectivele vizitate și parohia Cracăul Negru.

Cu această ocazie peste 90 de argeșeni au fost primiți cu mare bucurie pe plaiurile natale ale Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic.

Astfel s-a creat o legătură între cele două zone ale țării concretizată deplin prin pelerinajul organizat.