Sarmanul pe care îl ajuţi poate să fie Hristos. El nu întinde mâna să-i dai, El întinde mâna să-ţi dea, sa-ti daruiasca Imparatia Cerurilor.  De aceea, e bine sa nu trecem indiferenti pe langa nevoiasi caci s-ar putea sa trecem indiferenti pe langa mantuire.

Daruind altora,  daruim in primul rand sufletelor noastre, care sunt la fel de nevoiase de cele duhovnicesti precum sunt cersetorii de cele materiale.

Prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, s-a desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul ,,Nasterea Maicii Domnului'',  sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin,  proiectul social  ,,Masa calda pentru pentru persoane nevoiase”.