Cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Parinte Calinic, Arhiepiscop al Argesului si Muscelului, parintele Constantin Radu-Gabriel (Paraclisul pentru nevazatori Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil), doamna Martin Gabriela presedintele Asociatiei Nevazatorilor Arges, parintele Cucu Ionel de la parohia Cornatel, impreuna cu 41 de credinciosi nevazatori, au mers spre inchinare si rugaciune la Manastirea Samurcasesti (singura manastire cu trei altare din tara), ctitoria vornicului Constantin Samurcas si Manastirea Caldarusani ctitorie a domnitorului Matei Basarab.

La Manastirea Samurcasesti a poposit in 17 martie 1821 Tudor Vladimirescu, moment in care a conceput celebra "proclamatie" catre locuitorii orasului Bucuresti.

La Manastirea Caldarusani ne-am recules la Sfintele Moaste ale Sfantului Mitropolit Grigorie Dascalul.