Milostenia tămăduieşte partea cea iute a sufletului, postul veştejeşte pofta, iar rugăciunea curăţeşte mintea şi o găteşte către vederea celor ce sunt. Pentru că Domnul ne-a dat nouă poruncile potrivit cu puterile sufletului, ne învață Sfântul Maxim Mărturisitorul.

Preotul  Sturzeanu Dumitru- Victor, de la parohia Mavrodolu din municipiul Pitești, cu ajutorul mai multor persoane din Pitești, a  dăruit haine, unor oameni  care trăiesc în condiții modeste, iar pentru copiii lor au pregatit haine, dulciuri si jucării.