Bine este omului a da din destul celor lipsiți din ostenelile sale, din cele ce dă Domnul, fără să aleagă cui să dea, sau cui să nu dea. Că slujba aceasta preadreaptă se împlinește pentru că este slăvită la Dumnezeu. Dumnezeu a randuit milostenia nu doar pentru pentru a fi hraniti cei flamanzi si imbracati cei goi ci mai ales pentru a folosi celor care dau din putinul lor.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, s-a desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul ,,Nasterea Maicii Domnului'', sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin, proiectul social  ,Masa calda pentru pentru persoane nevoiase.