Dumnezeu ne-a dat mila ca o poruncă a dragostei. Milostenia este plata pentru răscumpărarea păcatelor noastre. Miluind pe cineva ne miluim pe noi înşine!

Și ce bucurie mai mare este atunci când, din dragoste și frumoasă aducere aminte, ne reîntoarcem în vatra caldă a copilăriei noastre, și facem un scurt popas, ridicându-ne ochii către Cer și mulțumim lui Dumnezeu pentru părinții și bunicii care ne-au născut și crescut.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a desfășurat o acțiune socială în care părintele slujitor Preda Ion Alen de la parohia Stănești, protoieria Curtea de Argeș, a dăruit alimente pentru cei cu venituri modeste.