Mult lucrează Dumnezeu prin milostenia pe care o facem, dacă aceasta este săvârșită cu inima înfrântă. Obișnuința în fapta milosteniei biciuiește nepăsarea și comoditatea din noi, alungă zgârcenia și osândirea aproapelui din suflet, învățându-ne  a fi lesne săritori la necazul celui de lângă noi.

În cadrul proiectului social de Sfintele Paști al parohiei Sfinții Împărați din municipiul Curtea de Argeș, părintele slujitor Barbu Vasile, a dăruit alimente, dulciuri și îmbrăcăminte pentru 25 de familii cu mulți copii, care au venituri modeste.