Cantitatea de sânge care este donată este un dar nepreţuit pentru numeroasele persoane care au suferit un accident, care au nevoie de o intervenţie chirurgicală sau de un transplant de organe, multe dintre acestea zbătându-se la limita dintre viaţă şi moarte. De asemenea, donarea de sânge este un „transfer de viaţă“, care uneşte vieţile celor care oferă şi primesc sânge.

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a organizat o nouă acțiune de donare la care au fost prezenți la Centrul de Transfuzie Sanguină Argeș, preoții parohiei Mavrodolu și câțiva voluntari ai aceleiași parohii unde au donat sânge pentru salvarea vieții semenilor noștri, împlinind porunca Mântuitorului: Iubește-ți aproapele ca pe tine însuți.