Întru aceasta să cunoaşteţi, spunea Sfântul Grigorie, cât de mare lucru este milostenia, pentru că şi în acest veac ajută şi întru cel de dincolo, de bucurie duhovnicească umple, spre Dumnezeu apropie şi asemenea cu îngerii ne face.

Că despre aceasta se zice în Scriptură: "Faceţi milostenie, ca şi vouă să vă fie milostiv Domnul. Daţi, zice, şi vi se va da vouă. Că scris este: "Pe focul cel aprins îl stinge apa, iar milostenia curăţeşte păcatele."

Parohia Fundeni din protoieria Câmpulung Muscel, prin părintele slujitor Ciprian Dragomir, a desfășurat o activitate socială. O familie cu mai mulți cu copii, a primit în dar un aparat de aerosoli și dulciuri.