Creştinul cu suflet bun, milostiv, are lângă el ogor de semănătură (ogorul îl reprezintă nevoiaşii), și trebuie să semene şi din seminţe puţine (milostenie după putere), ajungând să culeagă roade multe (plată multă de la Dumnezeu).

Milostenia duce la iertarea păcatelor şi la vindecarea rănilor conştiinţei, întoarce sufletul de la moarte şi-l face să fie moştenitor Împărăţiei Cerurilor.

Părintele slujitor Marius Săndulescu de la parohia Sfântul Gheorghe II din municipiul Pitești a adus bucurie pentru o familie, prin dăruirea de obiecte electrocasnice.