Biserica reflectă în sens spiritual asupra femeii creștine, care este apreciată prin asemănarea ei cu Maica Domnului și cu Femeile Mironosițe.

Creștinii își aduc aminte cu recunoștință de toate femeile care din timpul Sfinților Apostoli și până astăzi au arătat credință, prețuire și evlavie pentru Hristos și pentru Biserica Sa.

Zi de sărbătoare astăzi la biserica parohiei Găvana I din Pitești. Preoții slujitori au adus bucurie pentru femeile care au avut parte de daruri în această zi de aleasă prăznuire.