Mare este puterea milosteniei! Cu multă îndrăzneală îi călăuzeşte spre ceruri pe cei care o cunosc.

Daca milostenia L-a pogorât pe Dumnezeu pe pământ şi L-a înduplecat să se facă om, cu cât mai mult nu-l va putea ridica pe om la cer?

Dacă din milă şi din iubire de oameni Dumnezeu s-a făcut om, ba încă s-a înduplecat a Se face chiar rob, cu cât mai mult nu-i va aşeza pe robi în cămara Lui?

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul,, Nasterea Maicii Domnului'',  sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin,  proiectul social   ,, Masa calda  pentru familii nevoiase”.