Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a organizat la Seminarul Teologic Ortodox Iustin Moisescu din municipiul Câmpulung, județul Argeș, un simpozion jubiliar, dedicat celui de-al treilea patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, cu ocazia împlinirii a 120 de ani de la nașterea sa.

Evenimentul s-a desfășurat în sala de lectură a bibliotecii Seminarului, în prezența părintelui director Ion Cojocaru, care le-a vorbit celor prezenți despre personalitatea părintească și duhovnicească a patriarhului Justinian. A urmat apoi comunicarea domnului Vlăjoagă Valentin, bibliotecarul instituției, intitulată: Părintele Patriarh Iustinian Marina-120 de ani de la venirea sa pe lume cu misiunea sfântă de a conduce în mod strălucit suflarea ortodoxă românească”, după care o sesiune de referate susținute de elevii seminariști Eșanu Andrei: Patriarhul Justinian Marina-Repere biografice reprezentative și Negescu Gabriel: Opera Patriarhului Justinian-jertfă în slujba Bisericii Neamului.

Părintele profesor Daniel Oprescu le-a vorbit celor prezenți despre importanța acestei aniversări, făcând totodată o trecere în revistă a activităților din anul 2017, an dedicat omagierii patriarhilor Justinian Marina și Nicodim Munteanu.

În partea a doua a acestui simpozion a fost vizionat filmul: Biserica sub comunism. Alegerea și întronizarea Patriarhului Justinian Marina, o producție a Centrului de Presă Basilica (2017), iar în final au fost prezentate cărțile scrise de Patriarhul Justinian, aflate în patrimoniul bibliotecii, care au fost expuse cu această ocazie.