Educaţia religioasă afirmă sufletul copilului şi, în acelaşi timp, îl înalţă prin iubire. Pentru omul religios, creştin ortodox, educaţia este o cale de a ridica la Dumnezeu, prin cugetare şi virtute, în, cu şi prin Acela care S-a făcut Om pentru ca omul să se îndumnezeiască după har, Mântuitorul Hristos, Dumnezeu – Omul.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a desfășurat o activitate educativă, în care slujitorii Sfintelor Altare au dăruit copiilor caietele speciale pentru disciplina Religie, în mod gratuit.

Părintele slujitor Lăudat Daniel de la parohia Găvana IV din protoieria Pitești, a dăruit caietele speciale de Religie pentru elevii de clasa zero de la Scoala Generala Adrian Paunescu, Gavana II, Pitesti din clasele doamnelor profesoare de religie Dana Iordache si Maria Sandu.