news        mail   location

 
 

Educaţia religioasă trebuie asigurată copilului din primii ani de viaţă. 

Nu religia, ci lipsa acesteia este o viaţă artificială pentru copil, deoarece sufletul copilului se înrudeşte structural cu realitatea religioasă: „Adevăr vă spun: Cel ce nu va primi împărăţia lui Dumnezeu ca un copil nu va intra în ea” (Marcu 10, 15).

La Centrul Social-Cultural Sfânta Maria Magdalena din cadrul parohiei Găvana IV, s-a desfășurat un atelier de creație intitulat: „Mama Natură”. Părintele slujitor Pleșa Victor Marius și voluntarii parohiei au fost alături de copii, vorbindu-le despre frumusețea naturii. Lucrările pictate de cei mici au format o expoziție care va putea fi admirată de credincioșii ce participă la sfintele slujbe.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar