În cadrul proiectului "RO-RM, într-o singură inimă " dintre Grădinița cu Program Prelungit "Academia Piticilor "și IET nr. 2 Andrieș,  cadrele didactice din Republica Moldova au ajuns la Curtea de Argeș, însoțite de primarul localității Bubuieci, domnul Igor Moraru.

În cadrul vizitei, au poposit la Mănăstirea Curtea de Argeș, alături de partenerul proiectului, preotul paroh al Bisericii Batusari Florentin Ungurenuș, unde,cu binecuvântarea Înalt Prea Sfintitului Părinte Calinic au fost însoțiți de către Părintele Adrian Enache în Catedrala Mitropolitană, Sala Manole din Palatul Mitropolitan și în Noua Catedrală Arhiepiscopala și Regala, prezentându-le istoricul, legenda Meșterului Manole și viața Sfintei Mucenite Filofteia.