Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, în contextul declarării Anului 2023 ca Anul omagial al pastoraţiei persoanelor vârstnice şi Anul comemorativ al imnografilor şi cântăreţilor bisericeşti (psalţi), în sala de şedinţe a Protoieriei Câmpulung Muscel, s-a desfăşurat prima etapă a Concursului Naţional Catehetic ,,Tinerii şi vârstnicii să laude numele Domnului”, - faza pe Protoierii.

Au participat preoţi coordonatori de proiect, din parohiile Protoieriei Câmpulung Muscel, profesori de religie şi elevi din diferite unităţi de învăţământ din parohiile muscelene.

Comisia de evaluare a fost alcătuită conform regulamentului de concurs, din trei membri: P. C. preot Moşoianu Petre, Protoiereu al Muscelului, în calitate de Preşedinte, P. C. preot Arsulescu Ion Sebastian, coordonatorul Biroului de catehizare din cadrul Protoieriei Câmpulung Muscel şi d-na Niculescu Dana, profesor de Religie şi Limba română, în calitate de membri, invitat fiind și părintele Ghinescu George, Inspector de Religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Argeș. Pe lângă prezentarea şi susţinerea Portofoliilor de Concurs, care au fost alcătuite din poezii, eseuri, icoane pictate, catehezele susţinute de preoţii coordonatori  în timpul desfăşurării proiectului, elevii din grupurile catehetice care au participat la concurs au recitat poezii, rugăciuni şi au cântat diferite cântări specifice perioadei pascale, în conformitate cu cerinţele şi obiectivele proiectului de concurs.

În urma evaluării grupurilor participante la concurs, s-au acordat următoarele premii:

Premiul I - Parohia Schitu Goleşti, Şcoala Gimnazială nr. 1 Schitu Goleşti, Coord. Preot Pătraşcu Dănuţ, Coord. Profesor Solomon Petruţa şi  Profesor Arsene Delia Ioana - Portofoliul ,,Lăudaţi pe Dumnezeu întru sfinţii lui”;

Premiul II - Parohia Rucărul de Jos, Liceul Victor Slăvescu şi Şcoala Nae A. Ghica din Rucăr, Coord. Preot Arsulescu Ion Sebastian, profesor Oana Durdun, profesor Mitiriţă Alina şi prof. Virginia Pestriţu - Portofoliul ,,Toată suflarea să laude pe Domnul”;

Premiul III - Parohia Lăzăreşti, Şcoala Gimnazială nr. 1 Schitu Goleşti, Coord. Preot Geantă Horaţiu şi înv. Geantă Simina Elena - Portofoliul ,,Bucuria de a fi creştin la orice vârstă”.