Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul -Biroul de Cateheză a organizat jurizarea Concursului Național Catehetic ”Tinerii şi vârstnicii să laude numele Domnului”, ediţia a XV-a, la nivel de protoierie.

Evenimentul s-a desfășurat la sediul Protoieriei Curtea de Argeș.

Comisia de evaluare formată din:Preot Dr. Dan-Florin Obrocea- Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul, Preot Alexandru State-Protoiereu, Preot Vasile-Cornel Ilina – Coordonator Birou Cateheză, Dumitru Cojocărel- Profesor de religie, a urmărit obiective concursului: Să cunoască învăţătura Bisericii Ortodoxe cu privire la relația de iubire și de comuniune a omului cu Dumnezeu și cu aproapele; Să pună în practică și să trăiască experienţa filantropiei în comunitatea parohială și în societate; Să îmbunătățească cunoașterea, dialogul, apropierea și slujirea între generații; Să stimuleze colaborarea și fapta izvorâtă din iubire, inițiativa și acțiunea credinței și să se implice activ în viața Bisericii; Să valorizeze rolul psaltului/cântărețului/corului în promovarea adevărurilor de credință cuprinse în imnografia Bisericii Ortodoxe.

În urma evaluarii s-au desemnat urmatorii câștigători:

Premiul I– Școala Gimnazială Băiculești cu portofoliul intitulat : ”Toată suflarea să laude pe Domnul”.

Coordonator Proiect: Profesor Elena-Cristina Georgescu, alături de cadrele didactice: Ileana Bodescu-directoarea școlii, Ion Baciu, Didona Rădulescu, Georgeta Deaconu, Ion Cosmin Mazilescu, Iuliana Cimpoca, Roxana Codeci,Georgiana Codeci, Mariana Matei, Adriana Duminică, Adrian Bodescu, Corina Purcărea Dogaru în parteneriat cu parohiile din localitate: Preot Ion Baciu - Parohia Crîmpotani, Preot Mihăiță Dragnea - Parohia Tutana, Preot Laurențiu Codeci - Parohia Mânicești, Ieromonah Meletie - Așezământul Eclesial de Misiune Creștin-Ortodoxă din Băiculești ,Preot Ovidiu Creț , Parohia Tutana Deal.

Premiul II– Parohia Bătușari, cu portofoliul intitulat : ,,Arc de suflet între generații către rugăciune și credință"

Coordonator Proiect: Preot Florentin Ungurenuș în parteneriat cu: profesor director Claudia Mihaela Zafiu-Grădinița Academia Piticilor Curtea de Argeș, profesor Elena Uță - Colegiul Național Vlaicu Vodă Curtea de Argeș, profesor Mihail Creangă - Colegiul Național Vlaicu Vodă Curtea de Argeș, profesor Lavinia Elena Radu, profesor Manuela Iordache și profesor Emilia Lenuța Zarioiu– Grădinița Academia Piticilor Curtea de Argeș și cadrele didactice Rodica Budeci, Victoria Grecu - Chișinău, Republica Moldova.

Concursul Național Catehetic ”Tinerii şi vârstnicii să laude numele Domnului” este organizat Patriarhia Română în parteneriat cu Ministerul Educației, în perioada 16 ianuarie – 21 mai 2023 și se înscrie între activitățile catehetice şi educaţionale cu prilejul anului 2023-”Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice” și ”Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți)”.