Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul- Biroul de catehizare, a organizat o activitate catehetică  la Liceul ,,Victor Slăvescu" din Rucăr. Preotul slujitor Arsulescu Sebastian, de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, a fost prezent în mijlocul elevilor de la clasa a I a, unde în prezența d-nei prof. de Religie Oana Durdun, a susținut cateheza cu tema ,,Învierea Domnului-bucuria celor mari și a celor mici".

Activitatea a început prin intonarea imnului ,,Hristos a înviat" împreună cu elevii. În cadrul întregii activități catehetice, s-a dorit ca elevii să perceapă adevărul și realitatea Învierii Domnului,  din încredințarea pe care Mântuitorul o face prin arătările Sale de după Înviere, precum și să contribuie la  dezvoltarea unor sentimente creștine și atașamentul pe care trebuie să-l avem față de Domnul nostru Iisus Hristos, urmând exemplul dreptului Iosif din Arimateea precum și al femeilor mironosițe, care L-au urmat pe Domnul, chiar și după Moartea Sa, învrednicite fiind apoi de Bucuria primordială împărtășită de Domnul îndată după Învierea Sa. Din tratarea temei s-a dorit desprinderea unor  învățături care să contribuie la formarea  unor caractere morale și religioase.  Activitatea catehetică desfășurată, face parte dintr-un complex de activități,  care se desfășoară  în cadrul Proiectului  Concursului

Național Catehetic ,,Tinerii şi vârstnicii să laude numele Domnului", organizat la inițiativa Preafericitului Părinte Daniel, de Patriarhia Română, în contextul Anului omagial al pastorației persoanelor vârstnice și Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți), în Patriarhia Română.