Copilăria înseamnă inocenţă, maleabilitate şi capacitate de a te lăsa modelat; înseamnă bogăţie, frumuseţe, speranţă şi un mesaj concret pe care îl putem transmite către viitor, către Dumnezeu.     Nichifor Crainic spunea că în creştinism măsura omului desăvârşit nu este cel vârstnic, ci copilul. Nu pruncul trebuie să fie ca noi, ci noi trebuie să fim ca pruncii.

Curtea parohiei Valea Mare din orașul Ștefănești a devenit neîncăpătoare pentru copiii de la Școala Generală „Constantin Brâncoveanu”, care, însoțiți de cadrele didactice au fost invitați, în cadrul „Săptămâna Altfel” să se bucure de activitățile oferite. Părintele slujitor Tiberiu Iriminescu a desfășurat activități catehetice și didactice cu elevii, urmând organizarea unor jocuri în aer liber.