Postul Paştilor este o călătorie duhovnicească a cărei destinaţie este Învierea. Legătura dintre post şi Înviere descoperă esenţialul despre credinţa şi viaţa noastră creştină. Şcoală a pocăinţei la care orice creştin se cuvine să participe în fiecare an, pentru a-şi adânci credinţa, Postul Mare are în vedere în primul rând reevaluarea şi schimbarea vieţii.

Pelerinajul timp de patruzeci de zile la izvoarele adevărate ale vieţuirii celei drepte, ortodoxe este esenţial în urcuşul nostru către Dumnezeu. Căci prin post toţi oamenii sunt chemaţi în cămara de nuntă a vieţii.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Bătușari din protoieria Curtea de Argeș.

Elevii de la Colegiul Național Vlaicu Vodă au participat, în cadrul „Săptămâna altfel”, la o lecție de cateheză. Părintele slujitor Ungurenuș Florentin a vorbit despre importanța postului în viața creștinului, ca urcuș duhovnicesc către Praznicul Învierii.