De multe veacuri, Sfânta Muceniţă Filofteia apără prima capitală a Ţării Româneşti şi îi îndeamnă pe creştinii ortodocşi români să dea mărturie despre credinţa lor, după modelul pe care l-a lăsat ea. Sfânta Filofteia este iubită mai ales de românii din sudul ţării, multe comunităţi alegând, de-a lungul vremii, să zidească biserici cu acest hram sau măcar să aibă un veşmânt care i-a împodobit cinstitele moaşte la Curtea de Argeș.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Eparhiei Argeșului și Muscelului, a organizat o activitate catehetică, în care preoții slujitori Moraru Mihai și Moraru Romică de la parohia Retevoiești, protoieria Mioveni, au vorbit copiilor de la școala din localitate despre viața și minunile Sfintei Mucenițe Filoteia.