Parohia Mavrodolu din Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul a incheiat parteneriate educaționale cu mai multe școli și grădinițe din județul nostru. Preoții împreună cu educatorii și profesorii trudesc pentru buna educație a copiilor colaborând în derularea diverselor activități.

Din programul unui parteneriat face parte și vizita copiilor de la Grădinița ,,Căsuța Poveștilor”la biserica Mavrodolu. Copiii au fost insoțiți de doamna educatoare Radu Istrate Niculina.

Preoții Sturzeanu Dumitru-Victor și Dumitrescu Horia le-au vorbit copiilor despre importanta rugăciunii în viața noastră, despre importanța respectului față de cei din jur, despre sfinți și sărbători.