Emoții de început, prietenie, colaborare, dibăcie câstigată, curiozități satisfăcute, uimire, simțire românească, intercunoaștere,  credință curată  sunt  cuvintele care conturează  un proiect inovativ care tocmai s-a încheiat cu succes - „Scoala de vara din tinda bisericii „MAICA DOMNULUI – OCROTITOAREA COPIILOR”  Ediția I, 08.08 – 12.08. 2022.

Cu aleasa cinstire şi preţuire pentru Maica Domnului,micii enoriaşi ai parohiei Inuri ,elevi ai Liceului Tehnologic Topoloveni,au participat şi s-au implicat în  perioada 8-12.08.2022,la Școala de vară în tinda bisericii ,,Maica Domnului-ocrotitoarea copiilor”(ediția I). Activitățile  școlii de vară  au fost coordonate de prof. religie Mirela Catrina, prof. la Liceul Tehnologic Topoloveni și preot paroh Sîrbu Alin de la parohia Inuri ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, alături de voluntari Petrică Elena și Petrică Gheorghe.

Activitățile  școlii de vară s-a  derulat  în cadrul  proiectului transnațional ,, MAICA DOMNULUI – OCROTITOAREA COPIILOR”-ŞCOALA DE VARĂ ÎN TINDA BISERICII , reunind și alte școli ,parohii din țară dar și din Republica Moldova -Chișinău. Activitățile s au  desfășurat în instituțiile partenere în direct și au fost prezentate  online, în sesiuni Google Meet, în fiecare zi.

AUTORI PROIECT:

Prof. Ceauș Maria - Şcoala Gimnazială ,,Prof. Paul Bănică” Târgovişte
Prof. Catrina Anca Mirela - Liceul Tehnologic Topoloveni, jud. Argeș
Prof. Rodica Vrancean - Gimnaziul nr.74 ”Viorel Găină”, com. Tohatin, Municipiul Chișinău, Republica Moldova Școli și parohii partenere:

-Luna, județul Cluj

- "George Emil Palade", Buzău

- Liceul Tehnologic Topoloveni

- Gura Ocniței, Dâmbovița

- Gimnaziul Nr. 47. "Viorel Găină" Tohatin, Chișinau, Republica Moldova

-Liceul Teoretic "Nicolae Donici" satul  Dubăsarii Vechi, Raionul Criuleni, Republica Moldova

Și cu Parohiile:

- "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe" Sâmboleni, Județul Cluj

- "Sfântul Mare Mucenic Dimitrie"  Gligorești, Judetul Cluj

-- "Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil" Inuri,Topoloveni,  Judetul Argeș

- "Sfântul Arhanghel Mihail"  Dubăsarii Vechi, Republica Moldova

- "Sfânta Cuvioasă Parascheva" Tohatin, Republica Moldova.

Deschiderea proiectului a avut loc în data de  8 august 2022, iar activitățile desfășurate au cuprins următoarele ateliere :-”Maica Domnului – ocrotitoarea copiilor” - Cateheza despre viaţa Maicii Domnului

Joc- ”Vânătoarea de comori” -au vânat iconițe cu Maica Domnului.

ATELIERUL „Toaca și clopotul – Chemarea la rugăciune” -copiii au bătut  clopotele și  toaca.

ATELIER DE PICTURĂ „Micul meşter iconar” -copiii au  pictat pe diferite suporturi chipul Maicii Domnului.