În pelerinaj, Dumnezeu și omul se caută reciproc și se întâlnesc în mod spontan și misterios. Semnificațiile spirituale, profunde, ale pelerinajului, arată în același timp folosul său spiritual atât pentru viața personală a pelerinului, cât și pentru viața Bisericii în general.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, desfășoară la parohia Bătușari, protoieria Curtea de Argeș,  o școală de vară pentru tineri. În cadrul acestui proiect, părintele slujitor Ungurenuș Florentin a organizat un pelerinaj la mănăstirile argeșene și muscelene: Cetățuia, Nămăiești, Negru Vodă, Aninoasa, Slănic și Corbii de Piatră.