În cadrul Sectorului Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Cateheză, al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a avut loc Ora de cateheză la Catedrala Mioveni, cu prilejul sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii acestui sfânt locaș.

Părinții slujitori au evidențiat copiilor activitatea, ideile, cuvintele și semnificația icoanei Sfinților Apostoli Petru și Pavel reprezentați într-o îmbrățișare frățească.

Copiii au cercetat cărți din biblioteca bisericii, lucrări și scrieri ale Sfinților, concluzionând că și noi putem urma Mântuitorului asemenea Sfinților.

În final s-au oferit diplome pentru participarea la activitățile educațional-catehetice desfășurate de parohie.