Lectura cărților de calitate reprezintă un act extrem de important în formarea noastră ca indivizi. Cu precădere, cititul reprezintă o activitate necesară, poate chiar vitală, în formarea școlarilor şi elevilor. Lectura unei cărţi nu doar că îţi oferă şansa de a asimila noi şi noi cunoștințe, însă îţi oferă prilejul de a intra în legătură cu cel care a scris, şi, deopotrivă, în legătură cu cei despre care s-a scris.

Centrul Social-Cultural „Sfânta Maria Magdalena” din cadrul parohiei Găvana IV din municipiul Pitești, a fost gazda unei activități catehetice. Părintele slujitor Pleșa Victor Marius a vorbit copiilor despre importanța lecturii în viața elevului, după care aceștia au citit și au discutat pe marginea lecturilor parcurse.