Pictura este nepoata naturii. Este relaționată de Dumnezeu. Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul a desfășurat o activitate la Centrul Social Cultural „Sfânta Maria Magdalena” din cadrul parohiei Găvana IV din municipiul Pitești.

Într-o atmosferă relaxantă veselă, copiilor le-au zâmbit culorile acrilice și ca niște îngerași cuminți s-au jucat cu penel și culoare, exprimându-și frumusețea, creativitatea și potențialul artistic specific vârstei.

Pictând compoziții simple prin formă, culoare, textură, copiii au pus în lucrările lor un strop din sufletul lor de mici creștini.

Părintele slujitor Pleșa Victor Marius a fost alături de aceștia și a organizat expoziția, care va cuprinde lucrările realizate.