news        mail   location

 
 

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic s-a desfășurat faza județeană a Concursului Național Catehetic ”Rugăciunea în viaţa mea” la Centrul Eparhial din municipiul Curtea de Argeș.


 


 

Conform metodologiei aprobată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, centrele și grupurile catehetice ale protopopiatelor din jurisdicția Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului au realizat activități în concordanță cu tema concursului prin Biroul de catehizare din cadrul Sectorului Învăţământ și Activități cu Tineretul.

Cele mai bune proiecte coordonate de preoți, profesori alături de minunați copii au prezentat în Paraclisul ”Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica” rugăciuni, pricesne, materiale audio-video și expoziții.

Juriul format din Preot Dr. Dan-Florin Obrocea- Consilier Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, care a transmis Binecuvântarea Arhierească, a apreciat strădania copiilor, a preoților și a profesorilor coordonatori și le-a mulțumit pentru implicare, Profesor Nicolae-Gheorghe Dincă-Inspector de Religie- ISJ Argeș, Constantin Matei-Profesor de religie, Mihaela Filipoiu-Profesor de limba și literatura română au avut ca obiective în evaluarea portofoliilor: să cunoască învăţătura Bisericii Ortodoxe despre rolul rugăciunii în viaţa creştinului; să trăiască experienţa rugăciunii în viaţa personală şi comunitară, în Biserică; stimularea şi îmbunătăţirea activităţii catehetice desfăşurate la nivelul parohiei; să se implice activ în viaţa Bisericii și au acordat următoarele premii:

Premiul I – Parohia Tutana, coordonator Preot Mihăiță Dragnea, Parohia  Crîmpotani, coordonator Preot Ion Baciu și Școala Gimnazială Băiculești, coordonator: Profesor Învățământ Preșcolar Cristina-Elena Georgescu, cu portofoliul intitulat ”Rugăciunea- Calea spre Lumină!”

Premiul II – Parohia Bătușari, coordonator: Preot Florentin Ungurenuș; CNNV: coordonatori Profesori Iulian Cojocărel, Elena Uță; Grădinița “Academia Piticilor”: coordonator: Profesor Claudia-Mihaela Zafiu; Grădinița “Sf. Ana”: coordonator: Profesor Maria-Ramona Ciolpan; Liceul de Marina-Constanța, coordonator: Profesor Dr. Sița Iordache cu portofoliul intitulat ”Rugăciunea treaptă spre cer!”

Premiul III – Parohia Valea Danului, coordonator: Preot Vasile-Cornel Ilina, Școala Gimnazială Nr. 1 Valea Danului, coordonator: Profesor Elena Ilina și Profesor Claudia Matei, Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân din Curtea de Argeș, coordonator: Profesor Otilia-Daniela Ionescu și Școala Gimnazială Micherechi, Ungaria, coordonator: Preot Profesor Visarion Tuderici cu portofoliul intitulat ”Rugăciunea în familie!”

Mențiune - Parohia Rucărul de Jos, coordonator: Preot Ion-Sebastian Arsulescu, Liceul Tehnologic ”Victor Slăvescu” Rucăr, coordonator: Oana Durdun –Profesor de religie, director- Profesor Ionuț Mălușanu cu portofoliul intitulat ” Rugăciunea - calea spre Dumnezeu”.

Primul loc va reprezenta Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului la nivel național la ceremonia de premiere din 21 mai 2022 la București.

Concursul Național Catehetic ”Rugăciunea în viaţa mea” evidențiază rolul, importanța și necesitatea rugăciunii ca legătură și comunicare/vorbire cu Dumnezeu şi cu aproapele, liant între membrii Bisericii și condiţie în urcușul duhovnicesc.

Concursul Național Catehetic „Rugăciunea în viaţa mea” este organizat de Patriarhia Română în parteneriat cu Ministerul Educației și se înscrie între activitățile catehetice şi educaţionale cu prilejul anului 2022-Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului și Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigore Palama și Paisie de la Neamț.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar