Pelerinajul este răspunsul la problemele cele mai profunde ale ființei omenești. Pelerinajul este un răspuns spiritual la o problemă spirituală. Oamenii nu găsesc răspuns la frământările sufletești decât în interiorul Bisericii, iar pelerinajul este una dintre fețele ecclesiei, adică este locul în care te poți întâlni cu sfinții. Pelerinajele sunt o probă că sfinții sunt lucrători în lume și de fapt pelerinajul este un răspuns la chemarea sfinților, în același timp.

Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul din cadrul Eparhiei Argeșului și Muscelului a organizat un pelerinaj pentru copiii din parohia Glâmbocata I, Protoieria Topoloveni.

Părintele slujitor Grigore Ion Florin a adus bucurie în sufletele celor mici, care s-au rugat și au vizitat Mănăstirea Pantocrator și Sfântul Ioan Rusul din Giurgiu. Bucuria a fost deplină, deoarece au făcut o plimbare și pe Dunăre, iar după masa de prânz, au participat la o tombolă, în cadrul căreia au fost oferite cărți de rugăciuni, iconițe și cărți de povești.