Având în vedere informațiile prezentate de site-urile: Universul Argeșean.ro, Jurnal de Argeș, Informația de Muscel, în data de 4 septembrie 2022, conform cărora Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va săvârși slujba de resfințire a bisericii Mănăstirii Negru – Vodă din Câmpulung Muscel, Județul Argeș, în data de 8 septembrie 2022, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului precizează că o asemenea informație nu a fost confirmată oficial de către Cabinetul Patriarhal, drept pentru care considerăm că știrea este neveridică.

Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului