news        mail   location

 
 

În duminica a XXIII-a după Rusalii, obștea monahală a Mănăstirii Văleni a primit Arhiereasca Binecuvântare a Părintelui Arhiepiscop Calinic, care a oficiat în biserica mănăstirii, Sfânta Liturghie, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi. 

Ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură, în care a arătat creștinilor care sunt înțelesurile duhovnicești ale acestei pericope evanghelice, îndemnând pe cei prezenți la răbdare, intensificarea rugăciunii și împlinirea poruncilor pe care Mântuitorul Iisus Hristos ni le-a lăsat nouă, tuturor.

Informații de contact

phone Tel. / Fax: 0348401956;
arhiepiscopiaargesului @gmail.com

Prezentare

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului este o eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Bisericii Ortodoxe Române. Are sediul la  Curtea de Argeș și este condusă de Părintele Arhiepiscop Calinic Argeșeanul.

Social media

Sfanta Mucenita Filoteea, sinaxar