Vremea Postului Ma­re este cunoscută în vorbirile duhovniceşti cu denumirea de urcuş spre Înviere şi este asemănată cu o scară care urcă la Marele Praznic al creştinătăţii ortodoxe, Învierea lui Hristos.

Aceasta pentru faptul că, după trecerea acestui timp al Postului Mare, ne întâlnim cu Marele Praz­nic al Învierii Domnului Hris­tos, arvuna învierii noastre, a celor care credem şi mărturisim prin cuvânt şi faptă că Hristos Cel înviat este Fiul lui Dumnezeu celui viu.

Sectorul Învățământ șiș Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, a organizat o activitate catehetică în biserica parohiei Rotărești, protoieria Pitești.

Părintele slujitor Enescu Tiberiu a vorbit copiilor de la Gradinita cu program normal din Bascov, despre Săptămâna Mare, Patimile Mantuitorului Hristos și Lumina Învierii. Cei mici, însoțiți de cadrele didactice și părinți, au primit  cu bucurie cuvântul de invatatura și au fost încântați de faptul că cele prezentate  s-au regăsit și în pictura Sfântului lăcaș.