Colindul românesc, prin forma sa simplă şi prin învățătura pe care o exprimă, reprezintă glasul sfânt al Sfintei Evanghelii şi al Bisericii, extins sau transmis în sufletele şi-n casele dreptcredincioşilor români de pretutindeni.

Colindul reprezintă ecoul popular şi artistic al cântărilor bisericeşti liturgice.

În Parohia Gavana III a fost desfasurată o activitate- cultural religioasă, unde colindători de la Scoala Gimnazială Matei Basarab, din Pitești, au vizitat și colindat în biserică parohială, coordonați de doamna profesor Silveanu Ileana. Părinții slujitori, dimpreună cu membrii ai Comitetului Parohial au mulțumit in numele obștii parohiale tinerilor si dascălilor lor pentru colindă si le-au împărtit daruri.