Nici un popor din lume nu posedă o colecţie mai frumoasă şi variată de colinde precum poporul român.

Pe bună dreptate se spune despre colinde că sunt vechi ca și sufletul și graiul românesc, fiind la fel de prețioase ca și celelalte mărturii spirituale ale poporului, ca și primele scrieri patristice de la noi, ca și primele biserici și mănăstiri descoperite pe pământul nostru strămoșesc, ca și primele cruci așezate pe biserici sau paraclise.

Părintele slujitor Croitoru Vasile de la parohia Olari, protoieria Curtea de Argeș a primit colindători, care au cântat frumoasele colinde și, după datină, au primit daruri.