În toate învățăturile și faptele Sale, Mântuitorul nostru Iisus Hristos ne-a deschis nenumărate perspective de a înțelege și de a conștientiza condiția noastră ca oameni. O modalitate de propovăduire preferată de Hristos Domnul a fost prin rostirea de pilde, inspirate și adaptate realității contemporane în care și-a desfășurat activitatea.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a desfășurat o activitate catehetică în biserica parohiei Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel.

Elevii de la Școala Nae A. Ghica din localitate, însoțiți de domnul profesor de Religie, Avram Gheorghe, au participat la o lecție de cateheză, în care părintele slujitor Arsulescu Sebastian, le-a explicat pilda samarineanului miilostiv.