Sfinţilor nu le cerem mântuirea, ci numai mijlocirea înaintea Domnului pentru mântuire pentru că ei, prin puterea lui Dumnezeu, fac minuni mari, preaslăvite. Alegând să ne alăturăm sfinților, care tainic se roagă împreună cu noi și pentru noi Atotmilostivului Dumnezeu, mărturisim aceeași cre­dință pe care ei au mărturisit-o la vremea lor și ne străduim să avem aceeași dreaptă-viețuire pe care ei au arătat-o în viața lor sfântă.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul prin Biroul de Catehizare a desfășurat o activitate catehetică de ziua Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir.

Preoții slujitori: Enescu Tiberiu – parohia Rotărești și Tudor Răzvan – parohia Bascov, în colaborare cu membri casei de Cultură „Adriana Trandafir” din localitate, au vorbit despre viața și activitatea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, iar copiii au pictat icoana sfântului.