Pictura ajută la dezvoltarea fizică a copilului. În momentul în care copilul desenează sau pictează își antrenează abilitățile motorii fine. În acest fel, îi va fi mai ușor să facă activități care presupun un grad ridicat de finețe.

Un alt beneficiu fizic al desenului sau picturii este antrenarea coordonării mânâ-ochi. Această abilitate este foarte importantă, atunci când copilul învață să scrie sau când practică anumite sporturi.

În cadrul Parteneriatului dintre Parohia Podu Broșteni, reprezentată de preotul slujitor Tănase Laurențiu și pictorul bisericesc Grecu Dorin, a avut loc un Atelier de Pictură, unde au participat copiii din parohie.

Aceștia au fost ajutați de pictorul Grecu Dorin, preotul Laurențiu Tănase și doamna educator Ioana Tănase, în pictarea unor icoane.

La finalul activității, copiii au primit diplome de participare și dulciuri.