„Școala pregătește tineretul pentru zbor”, iar „scopul educației este transferul de flacără”. A pregăti tinerii „pentru zbor” și pentru „transferul de flacără” înseamnă a-i înzestra nu numai cu cunoș­tințele științei, moralității și credinței, ci și a-i umaniza, pentru că omul „nu poate deveni om decât dacă este educat”, cum considera filozoful ceh Comenius.

Biserica parohiei Izvorul Tămăduirii – Expo Parc din municipiul Pitești, a fost gazdă primitoare pentru copiii care au participat la Școala de Vară, organizată de către preoții slujitori Odă Nicolae și Grecu Nicolae, cu sprijinul cadrelor didactice, voluntare în acest proiect.