Pelerinajul este una dintre porțile prin care nu individul, nu persoana, nu omul credincios, ci comunitatea de credință, altminteri spus, persoana colectivă se întoarce în biserică.

Copiii din parohia Glâmbocata I, protoieria Topoloveni, au avut parte de un pelerinaj, organizat de părintele slujitor Grigore Florin.

Aceștia au vizitat Mănăstirile Dealul și Stelea, Turnul Chindiei, Muzeul Tiparului, bucurându-se de frumusețea locurilor și de faptul că au pășit prin locuri pline de spiritualitate și de istorie.