Prin artă ne exprimăm vizual și totodată accesăm creativitatea și imaginația. Centrul Social Cultural Sfânta Maria Magdalena din cadrul parohiei Găvana IV din municipiul Pitești, și-a deschis porțile pentru o nouă activitate educativ-culturală.

Copiii au participat la un atelier de pictură. Ca suport material s-a folosita piatra de râu. Pictura pe piatră este o modalitate de a explora culori, forme, texturi. Fiecare piatră a prins viață în mânuțele micilor artiști, punându-le imaginația de încercare.

Prețuind și iubind natura și bucurându-se de liniștea și calmul pe care-l oferă pictatul, copiii s-au relaxat, plimbând culorile și pe conurile de brad, înfrumusețând spațiul cu lucrările personale.