Culorile ajută copiii să descopere lumea exterioară și în același timp să descopere celorlalți lumina interioară. Culorile au vorbit, prin aplicarea lor, în tehnica clasică, acompaniate de imaginile conturate pe cartoane, materiale pentru decorațiuni interioare, dar și imitând coloritul, tehnica vitraliilor.

Centrul Social Cultural „Sfânta Maria Magdalena” din cadrul parohiei Găvana IV, protoieria Pitești, a găzduit un atelier de lucru, în care copiii, cu răbdare și voință au pictat, iar lucrările au format o expoziția pentru a bucura pe cei care iubesc frumosul.