Cântecul este modul cel mai frumos de exprimare al omului, sensibilizează şi îndulceşte catehizarea, ajută la crearea atmosferei de bucurie şi comuniune prin imnurile liturgice şi cântările religioase.

Biserica Ortodoxă face misiune şi dă mărturie creştină prin unul din mijloacele de excepţie ale cultului, anume prin cântarea bisericească, ca o interpretare de ordin comunitar ce întăreşte sufletele în chip tainic şi le dă avânt în practicarea virtuţilor.

Copiii din grupa de cateheză de la Centrul Socio-Cultural Sfânta Maria Magdalena din cadrul parohiei Găvana IV din municipiul Pitești, au participat la o activitate culturală. În cadrul manifestării au ascultat, după care au interpretat pricesne și diferite cântări bisericești.